Tworzenie modyfikatora terenu na bazie istniejącej ściany

Polecenie

Wersja: Lokalizacja

Modyfikator terenu na bazie ściany

Vectorworks Architect: Architektura > Model terenu - operacje

Vectorworks Landmark: Krajobraz

Polecenie „Modyfikator terenu na bazie ściany” pozwala utworzyć ścianę oporową (modyfikator terenu) na bazie pojedynczej ściany lub kilku segmentów ścian, utworzonych za pomocą narzędzia Ściana. Swą funkcjonalność ściana oporowa uzyskuje poprzez skojarzenie jej ze ścianą. Powierzchnia terenu z jednej strony jest kształtowana przez ścianę, z drugiej strony zaś może być modelowana niezależnie.

Po utworzeniu modyfikatora stanie się ono obiektem niezależnym od ściany, która była jego podstawą.

Aby utworzyć modyfikator terenu na podstawie istniejącej ściany, wykonaj następujące kroki:

Upewnij się, że model terenu zawiera granicę skarpy. Pozwala to na płynne przejście między wysokością granicy skarpy lub innym modyfikatorem w obszarze transformacji, a określoną wysokością ściany oporowej.

Przejdź do rzutu 2D/głównego.

Zaznacz ścianę lub połączone segmenty ścian.

Ściany są zwykle wykorzystywane jako podstawa ściany oporowej, natomiast to polecenie ma również zastosowanie do nawierzchni i ekstruzji.

Zaznacz polecenie

Na ekranie pojawi się okno dialogowe Modyfikator terenu na bazie ściany. Wskaż początkowe położenie krawędzi modyfikujących oraz niwelacji w obrębie ściany oporowej. Należy zwrócić uwagę na następujące aspekty, które modyfikują model terenu:

Niwelacja na dole ściany (zakładka Niwelacja) może zostać umieszczona w określonej odległości od krawędzi górnej lub dolnej ściany lub może przebiegać zgodnie z bieżącym modelem terenu

Krawędź modyfikującą z lewej i prawej (zakładka Kraw. modyfikująca L/P) można utworzyć w określonej odległości od krawędzi górnej lub dolnej ściany lub mogą one przebiegać zgodnie z modelem terenu.

Krawędzie modyfikujące na początku i końcu ściany (zakładka Kraw. modyfikująca PŚ/KŚ)

Kierunek, w jakim narysowano ścianę, definiuje, lewą i prawą stronę ściany.

Obiekty źródłowe zostaną zachowane, natomiast program utworzy nowy modyfikator terenu.

Zaktualizuj model terenu, aby wyświetlić zmiany (zaznacz model terenu i kliknij przycisk Aktualizuj w palecie Info).

Dwa różne widoki utworzonego modyfikatora (ściany oporowej)

Edycja przegród strukturalnych

Polecenie Wstaw na powierzchni terenu można zastosować zarówno do krawędzi pod kątem prostym, jak i niwelacji.

Po utworzeniu obiektu można zmienić jego parametry w palecie Info. Może być konieczne dostosowanie zewnętrznej wysokości modyfikatora, tak aby wysokość powierzchni była taka sama na niepodpartych końcach ściany.

Modyfikator terenu, tj. ściana oporowa, składa się z czterech krawędzi modyfikujących, połączonych wspólnymi punktami kontrolnymi. Lewę i prawą krawędź ściany oporowej można przekształcać przy użyciu narzędzia Przekształć obiekt (zob. Przekształcanie obiektów 3D). Przesuń punkty kontrolne, usuń punkty lub dodaj je do ściany oporowej, aby ją modyfikować.

Początkową i końcową krawędź ściany oporowej można przesuwać jedynie w poziomie. Jeśli potrzebna jest niestandardowa różnica wysokości między wysokością krawędzi bocznej a końcami ściany (na przykład, jeśli końce ściany są niepodparte, więc obszar „rozlewa się”), dodaj punkt kontrolny do lewej lub prawej krawędzi. W tym celu wybierz w palecie Info na liście rozwijanej Edytuj opcję „Punkty kontrolne - początek” lub „Punkty kontrolne - koniec”, a następnie kliknąć przycisk Dodaj punkt punkt kontrolny.

ret_wall_6.png

Edytuj położenie nowego punktu kontrolnego (na początku ściany), wykorzystując do tego celu narzędzie Przekształć obiekt. W tym przykładzie punkt kontrolny został dodany na początku i na końcu ściany oporowej:

Punkty kontrolne dodane do początku i końca ściany oporowej, następnie zostały przesunięte za pomocą narzędzia Przekształć obiekt w celu utworzenia nachyleń.

Tworzenie ścian

Kierunek ścian

Modyfikacja ścian

Łączenie ścian

Tworzenie ściany schodkowej

Przekształcanie obiektów

Wstawianie obiektów na powierzchni terenu

Aktualizacja modelu terenu

 

Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!